
Line Karlsen (Höegh Eiendom), Mads Mysen (GK Norge), Anders Liaøy og Ingvild Mysen (Multiconsult)
Foto: Nicolas Tourrenc
- De neste tiårene vil handle om å omstille byggenæringen fra et nybyggfokus til å få mer ut av byggene vi allerede har. I ReKlima skal vi utvikle ny kunnskap og verktøy som gjør det mulig å skape godt inneklima og høy brukerverdi med mindre bruk av ressurser, natur, CO₂ og kroner, sier Anders Reinertsen Liaøy, prosjektleder for ReKlima og rådgiver i Multiconsult Norge.
Hensynet til klima, natur, ressursbruk og økonomi gjør rehabilitering og transformasjon av eksisterende bygg stadig viktigere. Ventilasjon, oppvarming og kjøling står for en betydelig del av både energibruk og tekniske investeringer i bygg.
Prosjektet tar utgangspunkt i klimatisering av bygg, men ambisjonen er større enn å utvikle nye tekniske løsninger.
- Vi skal undersøke hvordan eksisterende bygg kan utvikles med minst mulig ressursbruk. Det handler både om hva som kan bevares og oppgraderes, og om hvordan byggets egenskaper, klimaskjerm, passive tiltak og tekniske installasjoner virker sammen. Målet er å gi byggherrer og eiendomsaktører bedre grunnlag for å skape godt inneklima og høy brukerverdi med lavere klima- og ressursbelastning, sier Anders Reinertsen Liaøy.
ReKlima samler sentrale aktører fra hele verdikjeden for bygg og eiendom. Prosjektet består av 10 partnere og fem aktører i referansegruppen fra eiendom, rådgivning, arkitektur, leverandørindustri og forskning. Prosjektet støttes av Norges forskningsråd.
Gjennom ReKlima skal partnerne utvikle, teste og evaluere nye metoder og løsninger for rehabilitering og oppgradering av eksisterende bygg.
- For oss som byggherrer handler det om å gjøre rehabilitering til et attraktivt og lønnsomt valg, og finne gode løsninger for tekniske oppgraderinger som ivaretar inneklima og brukerkomfort med minst mulig ressursbruk og miljøbelastning. Vi håper ReKlima vil gi oss et bedre grunnlag for gode, langsiktige investeringsbeslutninger, sier Line Karlsen i Höegh Eiendom.
Prosjektpartnerne representerer ulike roller i verdikjeden og ser ulike muligheter og utfordringer knyttet til rehabilitering av eksisterende bygg.
- ReKlima gir oss viktig kunnskap om hvordan tekniske installasjoner kan bidra til at flere bygg rehabiliteres og oppgraderes til det beste for brukerne, med minst mulig ressursbruk. For å lykkes må vi finne klimatiseringsløsninger som både er energieffektive, gir et godt inneklima og fungerer i praksis gjennom hele byggets levetid, sier Mads Mysen i GK.

ReKlima skal bidra til bedre utnyttelse av eksisterende næringsbygg og redusere behovet for nybygg
Kunnskapen som utvikles i ReKlima skal prøves ut i reelle prosjekter og omsettes til metoder og verktøy som kan brukes i praksis.
- ReKlima skal ikke bare utvikle ny kunnskap. Vi skal skape reell endring i hvordan eksisterende bygg rehabiliteres og utvikles. Derfor blir pilotprosjekter, samarbeid og tett dialog med bransjen avgjørende. Skal vi lykkes, må hele bygge- og eiendomsnæringen være med på å utfordre etablerte sannheter, dele erfaringer og utvikle nye løsninger sammen, sier Anders Reinertsen Liaøy.
ReKlima-prosjektet bygger videre på erfaringene fra forskningsprosjektet Grønn VVS, men utvider perspektivet til også å omfatte blant annet ressursbruk, sirkularitet, naturpåvirkning, endringsdyktighet og hvordan bygg, bruk og tekniske installasjoner virker sammen gjennom hele livsløpet.


Rehabilitering krever en annen tilnærming

Rehabilitering blir viktigere

Det nye forskningsprosjektet ReKlima skal utvikle løsninger for mer ressurseffektiv ventilasjon, oppvarming og kjøling i eksistere