
Grethe Bergly, Konsernsjef i Multiconsult Group
Foto: Bård Gudim
- Vi oppnådde solid vekst i driftsinntektene og timeratene utviklet seg positivt, samtidig som vi sikret flere betydelige kontrakter i et marked preget av sterk konkurranse. Vi arbeider videre med å styrke lønnsomheten og levere resultater i tråd med våre langsiktige ambisjoner, sier Grethe Bergly, konsernsjef i Multiconsult.
Driftsinntektene økte med 5,5 prosent sammenlignet med fjoråret, til 1 608,0 millioner kroner, med en organisk vekst på 4,4 prosent justert for kalendereffekter. Driftsresultatet (EBITA) endte på 160,5 millioner kroner (190,4), som tilsvarer en driftsmargin på 10,0 prosent (12,5). Justert EBITA endte på 160,9 millioner kroner (199,4), det vil si en margin på 10,0 prosent (13,0). Resultatet i kvartalet ble påvirket av negativ kalendereffekt og en marginalt lavere debiteringsgrad på 71,8 prosent (72,1) sammenlignet med samme kvartal i 2025, mens høyere timerater bidro positivt.
Underliggende operasjonell utvikling bedret seg sammenlignet med foregående kvartaler, og reflekterer tidlige effekter av pågående tiltak for å forbedre lønnsomheten.
Multiconsult hadde en solid ordreinngang i kvartalet, understøttet av flere nye og betydelige kontraktsinngåelser. I tillegg bidro pågående oppdrag for Rikshospitalet, Fornebubanen og Ny Vannforsyning Oslo positivt.
– Vi har styrket vår ledende posisjon innenfor ingeniør- og arkitekttjenester til Forsvaret, gjennom flere betydelige kontrakter for Forsvarsbygg, sier konsernsjef Grethe Bergly.
Multiconsult fortsetter arbeidet med å forbedre driftsmarginene, som en del av selskapets langsiktige finansielle ambisjoner. Dette er i tråd med konsernets lønnsomhetsmål på 10 prosent.
– Vi har hatt en grundig gjennomgang av kostnadene i hele konsernet, og identifisert betydelige tiltak for å forbedre lønnsomheten. Mange av tiltakene er iverksatt, men tidspunktet for når vi ser effektene vil variere gjennom året, sier Bergly.
Karsten Warloe tiltrer som konsernsjef fra 1. juni 2026, og etterfølger Grethe Bergly.
– Multiconsult er først og fremst bygget av medarbeidere med faglig nysgjerrighet, ansvarsfølelse og et ønske om å lykkes sammen. Gruppen er godt rustet for neste fase, og jeg er trygg på at Karsten Warloe har det som skal til for å lede konsernet videre, og levere på våre mål og ambisjoner, sier Bergly.
--