Kartlegger kjernekraftteknologi for Kjernekraftutvalget

Vurderer reaktorteknologier og kraftverksdesign

Snorre Treimo i Multiconsult

Snorre Treimo i Multiconsult ser fram til å kartlegger kjernekraftteknologi

Foto: Bård Gudim

På oppdrag fra Kjernekraftutvalget skal Multiconsult Norge og samarbeidspartner Amentum kartlegge tilgjengelige teknologier for kjernekraft i Norge. Utredningen blir en del av underlagsmaterialet for det regjeringsoppnevnte utvalget for kjernekraft, som skal levere en rapport våren 2026.

- Kjernekraft kan bli en viktig framtidig energiteknologi i Norge, og det er avgjørende med et godt kunnskapsgrunnlag nå for å best kunne planlegge og utnytte teknologien i fremtiden. Vi er derfor svært glade for at vi skal gjennomføre dette spennende oppdraget sammen med Amentum, som er vår samarbeidspartner på kjernekraft i flere oppdrag, sier Snorre Treimo, som leder forretningsområdet Energi & Industri i Multiconsult Norge.

Sluttleveransen blir en rapport over tilgjengelige reaktorteknologier og kraftverksdesign. Rapporten skal også gi en oversikt over teknologisk modenhet, estimert tidslinje for implementering og kommersiell tilgjengelighet samt bygge- og driftskostnader. I tillegg ønsker utvalget en sammenlignende vurdering av sårbarhet knyttet til forsyningskjede og avfallshåndtering.

Flere kjernekraftoppdrag

Sammen med samarbeidspartnere er Multiconsult i full gang med flere oppdrag knyttet til kjernekraft. Dette omfatter blant annet et oppdrag for Norsk Nukleær Dekommisjonering (NND) om teknisk støtte i forbindelsen med avviklingen av Norges atomanlegg og et oppdrag for Halden Kjernekraft AS om utredning av norsk leverandørnæring.

- Multiconsults historie startet med utvikling av vannkraftprosjekter, og vi har i dag kompetanse på hele spekteret av energiteknologier. I løpet av de seneste årene har vi også bygget oss opp med et kompetent team på kjernekraft, sier Snorre Treimo.

Kartleggingen skal gjennomføres i løpet av høsten 2025 i samarbeid med det internasjonale rådgivningsselskapet Amentum, som har omfattende erfaring fra både små modulære reaktorer og større kjernekraftverk.

Les mer om Kjernekraftutvalget. 

Mer informasjon?

Blid mann med hvit skjorte og blå dressjakke
Snorre Treimo
Direktør Energi og Industri
Mette Kristine Kanestrøm
Markedskontakt Energi | Solkraft
+47 47509072
RingSend e-post