
Samtidig gir ny teknologi mulighet til å ta i bruk skjermede og strømsvake områder, og oppdrett av nye arter i sjøen er på vei inn. Dette åpner for nye muligheter – men også utfordringer knyttet til miljø, regulering og dokumentasjon.
Hvordan sikrer vi bærekraftig vekst når lokalitetsutviklingen endrer seg? Kommunene må ta vurderingen om areal skal settes av til akvakultur i sine arealplaner, men det krever kompetanse og kapasitet. Samtidig øker kravene til miljøhensyn og teknologiske løsninger.
Med dette som bakgrunn inviterer Multiconsult til frokostmøte den 11. desember på Sluppen i Trondheim.
Vi setter fokus på lokalitetsutvikling i akvakultur og hva som kreves for å lykkes fremover. Sammen med oss har vi SalMar, som deler sine erfaringer og utfordringer med utvikling av nye lokaliteter.
Vi håper du blir med oss på en morgen med faglig påfyll og mingling.
Når og hvor?
Dato: Torsdag 11. desember
Tidspunkt: 08:00 - 10:00
Hvor: Multiconsult, Sluppenvegen 23, Trondheim, 1. etasje
08:00: Frokost med en smak av jul
08:30: Velkommen v/regiondirektør Merete Kvidal, Multiconsult Norge
08:40: Dagens utfordringer ved Maria Sparboe, Salmar Farming
09:10: Julegløgg
09:20: Hvordan lykkes med lokalitetsutvikling? Ved Rebekka Varne, Multiconsult Norge
09:45: Diskusjon og spørsmål
Maria Sparboe, SalMar
Maria er en erfaren leder og styremedlem med bred kompetanse innen akvakultur, organisasjonsarbeid og næringsutvikling. Har engasjement for bærekraftig havbruk og utvikling av oppdrettsnæringen. Hun er aktiv i flere styrer og bransjeorganisasjoner, med fokus på miljø, teknologi og samarbeid i sjømatsektoren.
Rebekka Varne, Multiconsult Norge
Rebekka er seniorrådgiver med doktorgrad i marinbiologi og over ti års erfaring fra offentlig forvaltning og næringsutvikling. Hun har solid kompetanse på akvakultursøknader, arealplanlegging og regelverk, og har vært en drivkraft for bærekraftig vekst i havbruksnæringen – både innen lakse- og ørretoppdrett og særlig i nye satsinger som torskeoppdrett. Rebekka har ledet fylkeskommunenes akvakultursamarbeid og har bred erfaring med å skape arenaer for kunnskapsdeling og dialog mellom forvaltning og næring.