
Utvalgsleder Kristin Halvorsen og Mette Kristine Kanestrøm fra Multiconsult.
– Kjernekraftutvalget har gjort et grundig arbeid, og denne rapporten legger et godt grunnlag for en kunnskaps- og faktabasert samtale om kjernekraft, sa energiminister Terje Aasland ved overleveringen.
Utvalget mener kjernekraft kan utfylle energiforsyningen i Norge i framtiden. Samtidig mener utvalget at veien fram til en eventuell etablering er lang og anbefaler i første omgang å etablere et kompetanseprosjekt for kjernekraft.
Sentral del av kunnskapsgrunnlaget
Multiconsult har levert deler av kunnskapsgrunnlaget for Kjernekraftutvalgets arbeid.
– Vårt bidrag har vært å gi utvalget en tydelig, teknologinøytral og kunnskapsbasert oversikt over kjernekraftteknologier som kan bli relevante for Norge, sier Snorre Treimo, direktør for Energi & Industri i Multiconsult.
Kartleggingen vurderte teknologisk modenhet, tidslinjer for kommersialisering, bygge- og driftskostnader, samt forsyningskjeder og avfallshåndtering. Arbeidet tydeliggjør hvilke teknologier som kan bli kommersielt tilgjengelige, og hvilke rammebetingelser Norge må ha på plass dersom kjernekraft skal vurderes som del av energisystemet.
– Kjernekraft reiser komplekse teknologiske, regulatoriske og samfunnsmessige spørsmål, og vi håper at analysen gir et godt grunnlag for Norges videre vurderinger av kjernekraft i energimiksen, sier Mette Kristine Kanestrøm, som har ledet arbeidet for Multiconsult.
Utvalgets rapport er et viktig grunnlag for regjeringens videre arbeid med å vurdere kjernekraft i Norge, og vil nå sendes på offentlig høring.
Les mer:

Kristin Halvorsen og energiminister Terje Aasland