Nye studentboliger bidrar til byutvikling i Kristiansand

Lund Torv

Studentboligene i Kristiansand bidrar positivt i bybildet

Studentboligene i Kristiansand bidrar positivt i bybildet

Foto: SIA

Studentsamskipnaden i Agder ferdigstilte tidligere i høst nye studentboliger i Kristiansand og mottok nylig Årets byggepris for prosjektet. Studentboligene bidrar til å vitalisere området Lund Torv og Multiconsult har bidratt på en rekke fagområder.

Byggene, som sto klare til innflytting i august 2025, omfatter 371 studentleiligheter fordelt på totalt 18 000 m². De er oppført i massivtre for å sikre godt innemiljø og redusert klimaavtrykk, og på taket er det installert et solcelleanlegg på 400 m². På bakkeplan finnes næringsarealer med kafé, treningssenter og matbutikk.

Ved tildelingen av årets byggepris i Kristiansand la juryen blant annet vekt på at byggene er nyskapende og bidrar til skape byliv og aktivitet i området.

- De nye studentboligene viser hvordan gode studentboliger kan være en drivkraft for byutvikling. Samtidig kombinerer boligene bærekraftige løsninger med høy kvalitet, og vi er fornøyde med å ha bidratt til å realisere prosjektet, sier Frode Larsen i Multiconsult i Kristiansand.

Det har vært utført omfattende grunn- og fundamenteringsarbeid i prosjektet og Multiconsult har bidratt med prosjektering innen geoteknikk, byggeteknikk, brann, akustikk, energi, bygningsfysikk og miljø.

Les mer:

Kontakt oss

Portrett av Frode Larsen
Frode Larsen
Markedskontakt Sør | Agder
+47 91 68 55 97
RingSend e-post
Andre Teigen
Direktør Sør