Hensikten med planen er å forbedre sikkerheten og fremkommeligheten på jernbanen ved å stenge usikrede planoverganger ved Klungset, langs Nordlandsbanen. Planoverganger representerer om lag en tredjedel av dødsrisiko knyttet til jernbanetrafikk. Sanering og sikring av planoverganger er derfor en av Bane NORs viktigste satsningsområder for økt sikkerhet. Det er i dag i underkant av 3.500 planoverganger på landsbasis. Planovergangene er prioritert ut fra strekningsvise risikoanalyser.
En mer detaljert beskrivelse av tiltakene finnes i planinitiativet datert 17.06.2024.
Planområdet ligger på Klungset, langs Nordlandsbanen i Fauske kommune.
Figur 1. Planområdets beliggenhet. Kilde: Norgeskart.no.
Figur 2. viser utvidelse av planområdet.
Områder som berøres av planutvidelse:
Forslagstiller og plankonsulent Forslagstiller er Bane NOR og plankonsulent er Multiconsult Norge AS.
Tidligere varsel om oppstart Oppstart av planarbeidet ble varslet i februar 2025 i Avisa Nordland, Saltenposten, på Fauske kommunes hjemmesider og via brev til grunneiere, naboer og offentlige myndigheter.
Planstatus for området utvidelsen omfatter I kommuneplanens arealdel (KPA) er området hovedsakelig regulert til LNFR. I vest ligger planlagt veg innenfor spredt boligbebyggelse og en hensynssone for friluftsliv. Ny avkjøring fra rv.80 ligger innenfor hensynssone detaljeringssone.
Vedtak av ny plan vil endre/erstatte deler av reguleringsplanene som blir dekket av planområdet. Planen berører følgende reguleringsplaner:
Dokumenter tilknyttet saken er tilgjengelig på Multiconsults nettside: http://www.multiconsult.no/aktuelt/kunngjoringer/
Se vedlegg for mer informasjon:
Innspill til varsel om planutvidelse kan sendes skriftlig til Multiconsult v/Vidar Iversen, Sluppenveien 23, 7037 Trondheim eller e-post vidar.Iversen@multiconsult.no.
Frist for innsending av innspill er 10.09.2025
Spørsmål til reguleringsplanarbeidet kan rettes til Multiconsult v/Vidar Iversen på e-post vidar.Iversen@multiconsult.no eller på tlf. 98694285.